Ako do Kanady

Autor: Lukáš Tencer | 20.10.2013 o 6:38 | (upravené 20.10.2013 o 9:28) Karma článku: 10,56 | Prečítané:  9117x

Kanada, zem zasľúbená, terra promissionis. Veľa ľudí sem chce ísť, mnoho z nich to i plánuje a zopár i uskutoční. Ono to už nie je Európska Únia, i na turistiku sem treba pas, tak otázkov ostáva, ako?

Po dvoch rokoch strávených v Kanade som viackrát odpovedal na otázku ako je možné ísť pracovať alebo emigrovať do Kanady. Krajina je to pre imigrantov značne otvorená, dokonca by som povedal, že spolu s Novým Zélandom jedna z najotvorenejších. Austrália tiež taká bývala pár rokov dozadu, no už takou viac nie je.

Základnou otázkou je, čo chcete v Kanade robiť. Máte 3 hlavné možnosti, študovať, pracovať alebo emigrovať.

Ak chcete študovať v Kanade, to je tá najjednoduchšia možnosť. Jediné čo potrebujete je byť prijatý na jednu z univerzít a samotné vybavenie povelenia na štúdium trvá cca. 2-3 týždne. Pri samotnom hlásení sa na univerzitu musíte preukázať znalosť anglického alebo francúzkeho jazyku. Toto je väčšinou formou absolvovania predchádzajúceho vzdelania v danom jazyku alebo jazykovým testom. Každá univerzita má iné požiadavky na minimum z testu. Najčastejšie akceptované testy sú TOEFL (Test of English as a Foreign Language) a IELTS (International English Language Testing System) a pre francuzštinu TEF (Test d'Evaluation de Français). Hlavne pre vyšších stupňoch vzdelania, Mgr. a Phd., je podiel študentov zo zahraničia značne vyšší ako v prípade bakalárskeho stupňa. Taktiež v prípade PhD. a Mgr. štúdia je často možné pracovať ako research assistant a teda poberať za štúdium plat.

Pokiaľ sa vám podarí štúdium ukončiť, máte mužnosť získať otvorené pracovné víza, čo je značná výhoda oproti krajinám ako USA alebo Austrália, kde po skončení štúdia je ťažšie získať pracovné víza. V neposlednom rade máte možnosť sa po absolvovaní štúdia a roku práce ostať v Kanade na trvalo a stať sa "permanent resident" pomocou programu "Canadian Experience Class". Novinkou v poslednom čase je "PhD. Stream" program, ktorý umožňuje získať PhD. študentom permanent residence už po ukončení dvoch rokov štúdia a teda priamo po skončení štúdia sa stávajú PR (permanent resident).

Ak vašou prioritou je skôr pracovať v Kanade, to bude trochu komplikovanejšie. Výhodou je, ak máte do 30 rokov, v tom prípade môžete získať otvorené pracovné víza na 1 rok a následne po tomto roku práce môžete požiadať o PR. Druhá možnosť je "professional year", pre ktorý musíte mať vek do 35 rokov. I v tomto prípade získavate otvorené pracovné víza a po roku skúseností možnosť získať PR. Popri takomto prechodnom riešení na 1 rok existuje i permanentné riešenie na dobu neurčitú, kde vás môže zamestnať niektorá z kanadských spoločností. Avšak toto je značne zdĺhavý proces a jeho súčasťou je povinnosť danej spoločnosti získať labour market opinion (LMO), ktoré hovorí o tom, že na vašu pozíciu je ťažko získať adekvátneho kandidáta z Kanady. Taktiež vedzte, že zamestnávatelia z Kanady sú veľmi konzervatívny čo sa týka kvality pracovného trhu a často neuznávajú inú skúsenosť ako z kanadského alebo USA trhu a požadujú "Canadian Experience". Zo samotným LMO vo vrecku je už následné získanie víz rýchlym procesom.

Poslednou kategóriou je permanentná emigrácia do Kanady. V súčastnosti existujú dve hlavné možnosti pokiaľ nemáte pracovnú skúsenosť z Kanady. Tieto možnosti sú dependant PR a federal skilled worker PR. Dependant víza predpokladajú, že máte v Kanade blízkeho príbuzného (druh / družka, rodič) ktorý už je občanom alebo PR. Druhý druh víz je FSW, federal skilled worker. Toto je systém založený na bodovom systéme, kde dostávate body za rôzne kategórie (vek, vzdelanie, jazyk, pracovné skúsenosti, iné...), pokiaľ prekročíte danú hranicu (67 bodov), tak stačí len vyčkať na spracovanie vašej žiadosť a skôr či neskôr dostanete vaše víza. Avšak pozor, FSW je špecifikovaný iba na určité zamestnania a každé zamestnanie je okvótované. Samotné časy na spracovanie žiadostí je možné nájsť tu, pre Viedeň pod ktorú Slovensko spadá, to je v súčastnosti 19 mesiacov (čím skôr začnete, tým skôr skončíte).

Tak ak vás Kanada láka, viac informácií nájdete na stránke Citizenship and Imigration Canada. Kanada je krásna krajina, kde vám za dobrú prácu bude odmenou dobrý životný štýl. Ak ste niekedy uvažovali o tom, že by ste sem prišli, poradil by som vám spraviť tak čo najskôr, keďže súčasným trendom pre krajiny je sa viac cudzincom uzatvárať ako otvárať (viď. Austrália, USA).

Nakoniec vedzte, že toto sú federálne programy a popri nich existujú i provinčné programy, o tých však nabudúce.

V neposlednom rade, ak máte otázky, nájdete ma na imo.im pod menom "lukas.tencer".


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?