reklama

Problémy Školstva: Ubytovanie

Smrad, špina, hluk, krádeže, zdieračské ceny, permanentná buzerácia, korupcia. Hovoríme snáď o nejakom "sociálne vyčlenenom spoločenstve", ako sa po novom s obľubou nazývajú rómske getá? Nie, toto je realita v mnohých školských ubytovacích zariadeniach. Pozrime si pár hajlajtov fungovania školského ubytovania na slovensku a čo je dôležitejšie, navrhnime riešenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Átriové Domky, legenda internátneho ubytovania
Átriové Domky, legenda internátneho ubytovania (zdroj: DAŠA RAČKOVÁ)

Stav ubytovacích zariadení na slovensku je bohužiaľ žalostný. Na tomto fakte nemenia nič ani naliate milióny z eurofondov alebo ministerstva školstva. Kde sa stala chyba a ako ju možno napraviť?

Za mnohé zariadenia, kde verím, že sa deje niečo podobné, budem hovoriť o asi najväčšom študentskom ubytovacom komplexe v Bratislave. Verím však, že sa nájdu medzi zariadeniami i výnimky. Také, ktoré nebudú zodpovedať môjmu opisu.

Asi najdôležitejšou otázkou je, čo vedie študentov, že i napriek týmto faktom sa opätovne vracajú na internáty a sú ochotní tolerovať všetky tieto problémy? Peniaze. Áno je to ubytovanie pod úroveň a mnohokrát ešte nižšie, ale stojí to málo. Študent zaplatí 60 euro a býva. Je spokojný. Koľko však také ubytovanie v skutočnosti stojí? On totiž internát ešte dostane dotáciu na každého študenta vo výške 30 euro. Spolu to je teda 90 euro, ktoré zaplatíte za podpriemerné ubytovanie bez súkromia.V prepočte na meter štvorcový na osobu sú internáty drahšie ako niektoré byty v dobrých štvrtiach Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobre, tak za ubytovanie platím veľa, a málo za tie peniaze dostanem, tak čo by ma ešte mohlo naštvať? Korupcia. To, že si vedenie mnohých internátov urobilo so štátnej inštitúcie rodinný podnik je verejným tajomstvom. A každý, kto je v teplúčku radšej tiško mlčí. Tak kde tá korupcia naozaj je? Uveďme si pár príkladov: Prenajímanie internátnych priestorov kamošom za lacný peniaz, Nákupy meteriálu od kamarátovej firmy, Nákupy informačných systémov a sieťovej infraštruktúry za slušnú províziu, Zamestnávanie rodinných príslušníkov na papieri. Takto by sa dalo pokračovať dlho dlho. Povedzme si úprimne, skoro všetko, od nákupu prvej kancelárskej spinky až po exkluzívne dohody o prenájme vie byť skorumpované. Niekde sa to deje intenzívnejšie, inde slabšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak ako sa zbaviť niečoho zhnitého v štáte Slovenskom? Podarilo sa to už niekomu? Áno. Úspešný príklad vidíme v Českej Republike, kde zmena financovania ubytovania a stravovania viedla k pozitívnemu celkovému stavu. Čiže ako na to? Základom je, dať ľudom na výber, predsa nie sme husi, máme rozum, vieme si vybrať. Čiže namiesto paušálneho príspevku pre ubytovacie zariadenia, dať študentom príspevok na ubytovanie. Mesačne teda dostanem 30 euro a môžem sa rozhodnúť, kde ich miniem. Môžem rozhodnúť, či ich venuje internátom alebo si zaplatí iné bývanie.

Ako by tento systém fungoval? Študent dochádzajúci do školy dostane príspevok, na základe zmluvy o ubytovaní buď zo súkromnou osobou alebo ubytovacím zariadením. Samozrejme, i toto sa dá znežiť. No pre zmenu vkladáme dôveru do rúk študentov a nie hamižných pohlavárov. Také jednoduché riešenie. Samozrejme i v tomto prípade potrebujeme rozhodovacie kritérium, pretože dať príspevok všetkým by bolo finančne náročné. Prospech a vzdialenosť bydliska od miesta školy by mohol poslúžiť dostatočne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre ľudí, ktorým sa na internátoch páči by sa nič nezmenilo, snáď by sa len zvýšila kvalita, keďže internáty by im museli ponúkať lepšie služby. Pre tých, ktorí nie sú spokojní napríklad s jednostrannými zmluvami alebo sústavnou buzeráciou v podobe neustálych kontrol, by to znamenalo veľa, mohli by odísť.

Aké sú výhody/nevýhody tohoto riešenia? Výhoda je liberalizácia trhu s vysokoškolským ubytovaním. V konečnom dôsledku by sa ubytovanie dostalo viacerím ľudom, kedže i tí, ktorí by nedostali miesto na internáte by stále mali možnosť si nájsť ubytovanie inde a súčasne naň dostať príspevok. Samozrejme je tu i mnoho nevýhod, no hlavne pre ľudí, ktorí si doteraz mastili bruchá na našich peniazoch. Internát by sa musel zrazu začať správať ako komerčná inštitúcia, musel by začať poskytovať kvalitné služby. Tak študenti, dá sa to?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na začiatok navrhujem na tento návrh upozorniť ministra školstva Jurzycu, či niektorého z jeho poradcov. Pokúsim sa spraviť tento krok, a verím, že pri odstraňovaní korupcie v ubytovaní a liberalizácii trhu s ním nájdem oporu aspoň v pár ďalších študentoch, ktorých táto situácia jednoducho štve.

EDIT:Niektoré faktické údaje v článku boli nepresné, a teda boli zmenené. Ďakujem za upozornenie. Na popud viacerých reakcií a záujmu zo strany čitateľov, pripravujem ďalší článok, s vyššou faktickou hodnotou a podrobnejšou analýzou možných dopadov, ako i s detailnym opisom existujúcich výsledkov v krajinách, kde sa rozhodli tento systém implementovať.

Lukáš Tencer

Lukáš Tencer

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaný matematik, zamestnaný programátor, príležitosne nespokojný občan Zoznam autorových rubrík:  ŠkolstvoPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu